Gabinet Weterynaryjny Mila, ul. Strażacka 1B, 87-100 Kowalewo Pomorskie

|

Telefoniczna rejestracja wizyt: +48 507 792 308

-

Trwa ładowanie strony

Nous vous remercions pour votre email !
Nous vous contacterons dans les plus brefs délais.

Profilaktyka zdrowia chomików

Profilaktyka zdrowia chomików:

Profilaktyka zdrowia chomików jest niezwykle ważna, aby zapewnić im zdrowe i szczęśliwe życie. Do kluczowych aspektów profilaktyki u chomików należą:

1. Higiena klatki:

Ważne jest, aby regularnie dbać o czystość klatki chomika, ponieważ z czasem staje się ona źródłem bakterii, grzybów oraz pasożytów. W tym celu codziennie usuwamy pozostałości jedzenia, odchody oraz inne zanieczyszczenia. Natomiast gruntownie czyścimy i dezynfekujemy klatkę 1 x w tygodniu.

2. Zbilansowana dieta:

Chomiki to roślinożerne zwierzątka ale też nie pogardzą dodatkiem białka pochodzącego z mięsa, ryb czy insektów.

Więcej na ten temat można dowiedzieć się z naszego artykułu "Żywienie chomika"

3. Pierwsza wizyta u weterynarza

2 tygodnie po nabyciu zwierzęcia powinna odbyć się pierwsza wizyta weterynaryjna pozakupowa oraz badanie kału ( w kale naszych małych podopiecznych również możemy znaleźć pasożyty!!!)

4. Inne Badania:

- USG jamy brzusznej po osiągnięciu 1 roku życia.
- Kontrola uzębienia.
- Chomiczki w wieku 18 miesięcy to już pacjenci geriatryczni i należy po tym czasie zwrócić na nie szczególną uwagę. Samiczki są szczególnie podatne na ropomacicze!

Jak przygotować się z chomiczkiem do wizyty?

  1. Odpowiedni transporter. W chłodniejszym okresie należy zabezpieczyć zwierzę przed chłodem, mrozem. Nie wkładaj do transportera jedzenia, wody, trocin czy siana. Zdecydowanie przeszkadzają podczas wizyty i transportu.
  2. Przygotuj się z takimi informacjami: Czy twój chomik je? Co dostaje do jedzenia? Czy pije? Jeśli tak, to jakie ilości? Czy się załatwia? Jeśli tak jaka jest konsystencja, kolor i zapach kału? Czy jest aktywny? Jeśli nie to od kiedy? Czy ma towarzysza? Czy są agresywne w stosunku do siebie? Generalnie czym więcej informacji, tym lepiej
  3. Weź ze sobą kał do badania!

Profilaktyka zdrowia kawii domowych

Profilaktyka zdrowia kawii domowych:

Kluczowe aspekty profilaktyki u kawii domowych:

1. Higiena klatki:

Ważne jest aby regularnie dbać o czystość klatki, ponieważ z czasem staje się ona źródłem bakterii, grzybów oraz pasożytów. W tym celu codziennie usuwamy pozostałości jedzenia, odchody oraz inne zanieczyszczenia. Natomiast gruntownie czyścimy i dezynfekujemy klatkę 1 x w tygodniu.

2. Zbilansowana dieta:

Kawie to roślinożerne zwierzątka ale też nie pogardzą dodatkiem białka pochodzącego z mięsa, ryb czy insektów.

3. Pierwsza wizyta u weterynarza

2 tygodnie po nabyciu zwierzęcia powinna odbyć się pierwsza wizyta weterynaryjna. Na wizytę zabierz proszę próbkę kału ( w kale kawii możemy znaleźć wiele groźnych dla nich pasożytów czy drożdżaki) - kał kawii badamy tuż po zakupie. Należy też pamiętać, że jednorazowe podanie środka odrobaczającego nie zabezpieczy twojego pupila przed pasożytami. Aby tego uniknąć dobrze jest badać kał 1 x do roku.

- Pasożyty zewnętrzne są bardzo często niepożądanymi lokatorami na skórze naszych pupili. Na wizycie oceniam stan skóry i obecność ewentualnych gości.

4. Inne Badania:

- Chcąc zapewnić śwince dobrostan i jak najlepszą jakość życia należy zwracać uwagę na każdy szczegół.
- Jeśli kawia wykazuje inne - oprócz niepożądanych gości - zmiany skórne należy w diagnostyce rozpatrzyć również grzybicę oraz świerzb.
- Regularne badanie stanu uzębienia. Pierwsze takie badanie stomatologiczne wykonujemy po ukończeniu 1 roku życia. Ważne aby opiekun zwrócił szczególną uwagę na to czy świnka je, jakiego rodzaju pokarmy zjada, jakiego są stopnia twardości, a z jakich pokarmów rezygnuje? To wszystko będzie decydowało jaką strategię obierzemy przy kolejnych kontrolach.
- Ocena kondycji kawii domowej - wykonujemy 1 raz do roku podczas ogólnego badania klinicznego. Podczas takich wizyt mogę wykluczyć bądź potwierdzić ewentualne niedobory żywieniowe, nieprawidłowości w obrębie jamy ustnej, skóry, stawów czy układu rozrodczego. Najczęstsze schorzenia notowane u kawii domowych to: niedobory wit. C, ropomacicze czy choroba zwyrodnieniowa stawów!!!
- Czy świnka może być geriatrykiem? Oczywiście, że tak - dzieje się tak po ukończeniu 4 roku życia. Należy jej wtedy poświecić szczególną uwagę i nie bagatelizować żadnych niepokojących objawów!
- Badania dodatkowe jakie możemy wykonać u kawii domowych to USG oraz RTG.

Jak przygotować się z kawią do wizyty?

  1. Odpowiedni transporter. W chłodniejszym okresie należy zabezpieczyć zwierzę przed chłodem, mrozem. Nie wkładaj do transportera jedzenia, wody, trocin czy siana. Zdecydowanie przeszkadzają podczas wizyty i transportu.
  2. Przygotuj się z takimi informacjami: Czy twoja kawia je? Co dostaje do jedzenia? Czy pije? Jeśli tak, to jakie ilości? Czy się załatwia? Jeśli tak, jaka jest konsystencja, kolor i zapach kału? Czy zwierzę jest aktywne? Jeśli nie, to od kiedy? Czy ma towarzysza? Czy są agresywni w stosunku do siebie? Generalnie czym więcej informacji, tym lepiej
  3. Weź ze sobą kał do badania!

Profilaktyka zdrowia królików

Profilaktyka zdrowia królików:

Kluczowe aspekty profilaktyki u królików:

1. Higiena klatki:

Właściwa higiena klatki, miseczek oraz poidełka. Ważne jest aby regularnie dbać o czystość klatki, ponieważ z czasem staje się ona źródłem bakterii, grzybów oraz pasożytów. W tym celu codziennie usuwamy pozostałości jedzenia, odchody oraz inne zanieczyszczenia. Natomiast gruntownie czyścimy i dezynfekujemy klatkę 1 x w tygodniu.

2. Zbilansowana dieta:

Odpowiednio zbilansowana dieta. Więcej na temat żywienia króliczków znajdziesz tutaj: https://milavet.pl/zywienie-krolikow https://milavet.pl/jakie-ziola-dla-krolika

3. Pierwsza wizyta u weterynarza

2 tygodnie po nabyciu zwierzęcia powinna odbyć się pierwsza wizyta weterynaryjna.Na wizytę zabierz proszę próbkę kału ( w kale królika możemy znaleźć wiele groźnych dla nich pasożytów czy drożdżaki)- Należy też pamiętać, że jednorazowe podanie środka odrobaczającego nie zabezpieczy twojego pupila przed pasożytami. Aby tego uniknąć dobrze jest badać kał 1 x do roku (po zakończeniu karmienia pokarmami zbieranymi na łące).

Pasożyty zewnętrzne są bardzo często niepożądanymi lokatorami na skórze naszych pupili. Na wizycie oceniam stan skóry, uszu, nosa, łapek oraz futerka.

4. Inne Badania:

- Szczepienia profilaktyczne - pierwsze szczepienie wykonujemy między 4 a 6 tygodniem życia i następnie powtarzamy po trzech tygodniach. Szczepienia przypominające wykonujemy raz do roku lub co pół roku w zależności jakim preparatem szczepimy.
- Ogólne badanie kliniczne wykonujemy co 12 miesięcy do 4 roku życia a później co 6 miesięcy.
- Badanie stomatologiczne najlepiej jest przeprowadzić w znieczuleniu ogólnym- w króliczej buzi mamy aż 28 zębów! Niestety nie wszystkie możemy ocenić bez podania narkozy.
- Pierwsze badanie stomatologiczne po 1 roku życia możemy połączyć z kastracją.
- Kastrację najlepiej jest wykonać do 3 roku życia.
- USG jamy brzusznej i schorzenia układu rozrodczego- zalecane u samic niekastrowanych.

Jak przygotować się z królikiem do wizyty?

  1. Odpowiedni transporter. W chłodniejszym okresie należy zabezpieczyć zwierzę przed chłodem, mrozem. Nie wkładaj do transportera jedzenia, wody czy trocin. Możesz włożyć trochę sianka.
  2. Przygotuj się z takimi informacjami: Czy twój króliś je? Co dostaje do jedzenia? Czy pije? Jeśli tak, to jakie ilości? Czy się załatwia? Jeśli tak jaka jest konsystencja, kolor i zapach kału? Czy jest aktywny? Jeśli nie to od kiedy? Czy ma towarzysza? Czy są agresywne w stosunku do siebie? Generalnie czym więcej informacji, tym lepiej
  3. Weź ze sobą kał do badania!
BLOG

Ciekawe artykuły z naszego bloga dotyczące gryzoni

Czy króliki i świnki morskie lubią się bawić?

Przygotowując zabawę i bawiąc się z królikiem nie musimy korzystać z gotowych produktów dostępnych w sklepach. Jeśli nasz królik lubi ryć i kopać w ziemi to możemy w większym pojemniku rozsypać piasek bądź żwirek i nasz pupil na pewno będzie zadowolony, że może bawić się w ten sposób.

Czytaj więcej

Jakie zioła dla królika? – znaczenie ziół w diecie królików

Gdyby nasi futerkowi przyjaciele żyli w naturalnym środowisku, ich dieta z pewnością składałaby się głównie z liści, łodyżek i wszelkich roślin, które mogliby wybrać. W warunkach domowych nie powinno się to znaczenie różnić. Odpowiednie zioła stanowią nieodłączną część codziennej diety królików i mają duże znaczenie dla ich zdrowia.

Czytaj więcej

Zakup świnki morskiej – jak opiekować się świnką w pierwszych dniach

Świnki morskie, tak jak szczury, chomiki czy króliki są jednym z najczęściej spotykanych futrzaków w sklepach zoologicznych. Urocze świnki często stają się pierwszym zwierzątkiem dla dziecka, które ma go nauczyć odpowiedzialności...

Czytaj więcej

Żywienie chomika

Chomik to bardzo popularne zwierzątko domowe, które nie wymaga dużego zaangażowania. Jednak to na co powinniśmy najbardziej zwrócić uwagę posiadając chomika to jego żywienie.

Czytaj więcej