Gabinet Weterynaryjny Mila, ul. Strażacka 1B, 87-100 Kowalewo Pomorskie

|

Telefoniczna rejestracja wizyt: +48 507 792 308

-

Trwa ładowanie strony

Nous vous remercions pour votre email !
Nous vous contacterons dans les plus brefs délais.

Profilaktyka zdrowotna u kotów

Profilaktyka u kociąt

Profilaktyka u kociąt jest równie ważna jak u szczeniąt, aby zapewnić im zdrowy start w życie. Oto kilka kluczowych aspektów profilaktyki u kociąt:

1. Odrobaczanie:

Najczęściej występujące pasożyty wewnętrzne u kociąt to nicienie, tasiemce oraz pierwotniaki takie jak: Lamblia, Toksoplazma gondii, Eimeria. W każdym z tych przypadków jest zupełnie inny protokół odrobaczania. Dlatego dość istotne znaczenie ma badanie kału, które pozwala nam dobrać jak najskuteczniejszy tok postępowania. Ma to szczególne znaczenie gdy widzimy, że nasze kocię słabo je, słabo przybiera na wadze, miewa biegunki bądź luźne stolce czy wymiotuje.

2. Świerzbowiec uszny:

Często trafiają do mnie kocięta z czarną, przypominającą kawior wydzieliną w uszach. To nie jest normalna wydzielina w uszach kota! Świerzbowiec uszny najczęściej atakuje zwierzęta z obniżoną odpornością, dlatego ważne jest aby od razu gdy zauważymy taką wydzielinę w uszach udać się do lekarza weterynarii. Podczas wizyty w gabinecie weterynaryjnym edukuje właścicieli zwierząt jak prawidłowo zająć się takimi uszami aby skutecznie pozbyć się tego niepożądanego gościa, a nasz pupil mógł się cieszyć czystymi uszkami i zdrową skórą.

3. Szczepienia:

Tak jak i u psów szczepienia kociąt są niezbędne, aby chronić je przed groźnymi chorobami zakaźnymi. W przypadku kotów szczepienia zasadnicze chronią przed panleukopenią kotów (FPV), herpeswirusem kotów typu 1 (FV-1) i kaliciwirusem kotów (FCV). Natomiast jeśli chodzi o szczepienie kotów przeciwko wściekliźnie- to na terenach gdzie występuje ona endemicznie zaleca się, aby koty podlegały rutynowym szczepieniom ze względu na ochronę zdrowia zarówno zwierząt, jak i ludzi. Szczepienia zasadnicze zalecam od 8-9 tygodnia życia, dwukrotnie w odstępach 3 tygodni. Szczepienie przeciwko wściekliźnie po ukończeniu 12 tygodnia życia. Natomiast szczepienia w kierunku wirusowej białaczki kotów (FeLV) uznawane jest za szczepienie dodatkowe i wspólną z właścicielem zwierzęcia decyzję o zaszczepieniu opieramy na indywidualnej ocenie stopnia narażenia związanego z trybem życia danego kota i częstością występowania białaczki kotów w środowisku, w którym on żyje. Szczepieniu mogą zostać poddane tylko te koty, które mają negatywny wynik testu w kierunku Felv.

4. Profilaktyka przeciwko pchłom i kleszczom:

Wbrew pozorom pchły u kociąt są dosyć częstym zjawiskiem. Co w takiej sytuacji możemy zrobić? W zależności od stopnia infestacji pchłami kocięcia zalecam wykąpanie, wyczesanie na mokro i wysuszenie. Następnie zabezpieczenie środkami przeciwpchelnymi zarówno matkę jak i kocie szkraby. Jeśli nie jesteś pewien czy wiek kociaka pozwala na zastosowanie jakichkolwiek środków przeciwpchelnych to zapraszam Cię na wizytę z pupilem, gdzie szczegółowo omówimy tok postępowania i dobierzemy najbardziej odpowiednią terapię przeciwpchelną.

W przypadku kotów pamiętajmy!!! Środki przecwpchelne zawierające cypermetrynę stosowane u psów są śmiertelnie toksyczne dla KOTÓW!!! Jeśli masz wątpliwości co do środka, skontaktuj się koniecznie z lekarzem weterynarii!!!

Jeśli chodzi o kleszcze to zabezpieczamy kociaki wychodzące na dwór. Do dyspozycji mamy preparaty w formie spot on, spray, tabletka czy obroża. Oczywiście zwróćmy szczególną uwagę na wiek kociaka tak aby podany preparat mu nie zaszkodził!

5 .Dieta i żywienie:

Właściwe żywienie i odpowiednia dieta odgrywają kluczową rolę w profilaktyce zdrowia kociąt. Karmy dostoswane do ich potrzeb powinny zawierać wszystkie niezbędne składniki odżywcze, które pomogą w zapewnieniu zdrowego wzrostu i rozwoju. Obecnie na rynku mamy do wyboru bogatą gamę karm suchych i mokrych. Skąd mamy wiedzieć, która będzie najbardziej odpowiednia dla naszego pupila? Najwięcej powie nam on sam. Jak? Na podstawie obserwacji jego zachowania, reakcji organizmu na podane pokarmy jesteśmy w stanie wywnioskować co mu służy a co nie. Jeśli twój kociak jest markotny, nie zjada chętnie podanej mu karmy, miewa biegunki czy się drapie. Zapraszam Cię na konsultację w celu określenia przyczyny takiego stanu i dobrania odpowiedniej dla niego diety.

6. Higiena jamy ustnej:

Podobnie jak u psów, regularne pielęgnowanie jamy ustnej u kociąt jest bardzo ważne dla zachowania zdrowia dentystycznego i zapobiegania dalszym problemom z zębami i dziąsłami w przyszłości. Najczęstsze objawy mogące sugerować problem w jamie ustnej kociaka to brak apetytu, niechęć do zabawy, apatia. W obrębie jamy ustnej pojawia się stan zapalny dziąseł, który może rozprzestrzeniać się po wewnętrznej stronie policzków, na podniebieniu i gardle. Przyczyny takiego stanu możemy upatrywać w chorobach zakaźnych takich jak herpes- czy kaliciwirus. W tym przypadku konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii, gdyż nie leczona może w konsekwencji doprowadzić do śmierci zwierzęcia.

7. Badania okresowe:

Regularne wizyty u lekarza weterynarii i badania profilaktyczne są niezwykle ważne dla dobrego zdrowia kociąt. Podczas takiej wizyty mogę przeprowadzić kontrolę ogólną stanu zdrowia twojego pupila, sprawdzić jego rozwój i przeprowadzić badania laboratoryjne, jeśli oczywiście są konieczne.

Uważam, że regularne wizyty przez pierwszy rok życia kociąt zapewnią im zdrowie i dobre samopoczucie na długie lata. Nic tak nie cieszy oka jak zdrowo dokazujący koci szkrab.